GÖMB CSISZOLÁS
Egy újabb érdekes dolog, nem a megszokott síkok, egy szabályos gömb!
Az ásványbörzéken szinte minden második árusnál látunk gömböket, golyókat, ez két kölönböző dolog, a gömb egy szabályos test míg a golyó nem szabályos, felülete hullámos is lehet.
Kis országunkban néhányan vagyunk csak akik belevágtak ebbe a csiszolási formába, úgy ahogy a többi csizolási formához, ehhez is speciális dolgokra van szükségünk.
Mik is ezek? Vágógép amin egy vastagabb korong van, én 230mm átm. és 2,2mm vastag korongot használok erre a célra, a korongnak sokszor 10cm.nél nagyobb követ is el kell vágnia, itt nem jó ha a korong elhajlik. A vágó gépen kell lennie egy vezető sínnek ami segit párhuzamos oldalakat vágni, ez a gömb csiszolás egyik titka, a pontos vágás.
Szóval egy 4cm-es gömbhöz egy 4,2cm-es kockára van szükségünk.Vágjunk egy kezdő lapot a nyers darabból, úgy, hogy a lappal párhuzamosan a kő másik felén még legyen elég anyag.

Acél csiszoló fejet használunk csiszolóporral, ebben az esetben a forma kialakitása 2-3 órát is eltarthat!
Az ásványbörzéken szinte minden második árusnál látunk gömböket, golyókat, ez két kölönböző dolog, a gömb egy szabályos test míg a golyó nem szabályos, felülete hullámos is lehet.
Én gömböt csiszolok, az eljárás nem is enged meg mást. Sok országban ahol a gépek munkáját még emberek végzik készülnek a golyók, Pl. Marokkóban lehet ilyet látni a márvány bányák környékén ahol szinte minden mértani formát kézzel készitenek.
Kis országunkban néhányan vagyunk csak akik belevágtak ebbe a csiszolási formába, úgy ahogy a többi csizolási formához, ehhez is speciális dolgokra van szükségünk.

Meg kell határozni, hogy mekkora méretű gönböt szeretnénk csiszolni, ahhoz kell méretezni a csiszoló szerszámokat. Ezek a szerszámok hengeres testek amik kölömböző méretűek, egy-egy gömb mérethez 3-6 ilyen szerszám kell. Kell hozájuk egy olan csiszoló gép aminek a tengelye függőlegesen áll, erre tesszük fel a csiszoló szerszámokat "csészéket".
Szükségünk van Silicium Carbid csiszolóporokra, 3-4 különböző finomság a minimum és kell polirozó por is.
Vágás:
Elősször válasszuk ki a megfelelő nyersanyagot, ennek a mérete akár többszöröse is lehet a kész gömbnek, sok a hulladék a vágás után de ha ékszereket is csiszolunk akkor erre a célra félre tudjuk tenni a leeső darabokat.
Én 4cm átm. gömbök csiszolására rendezkedtem be, ehhez nem kell nagy nyersanyag és csiszolni is egyszerűbb.

Ezután a lappal párhuzamos vágás következik aztuán a többi lap vágása, figyelve, hogy a lapok párhuzamosak és 90 fokban legyelen egymáshoz képest, így egy szabályos kockát kapunk .
Ezek után le kell vágni a kocka minden sarkát, ez a művelet nehéz, itt lehet elrontani a vágást, ha nem lesznek egyformák a levágott részek akkor a csiszolás sok időt fog igénybe venni és a gömb kisebb lesz.
Az eredmény a vágás után:
Én ezután lecsiszolom a kiálló kis sarkokat, ez gyorsan megy, 80-as gyémánt csiszoló korongot használok hozzá.

Elkészültünk a durva munkával, most következika gömdforma kialakitása.
Ezt kétféle módon tehetjük meg:

A másik lehetőség ha gyémánt koronafúróval dolgozunk, így a forma kialakitása csak 20 percig tart!
A csiszolás menete a következő:
A fejet a gépre tesszük, bekapcsoljuk, a fordulatszám 600 körül legyen percenként. A nyers gömböt vizbe (és ha kell csiszolóporba) mártjuk és óvatosan a forgó csészéhez nyomjuk, közben körbeforgatjuk a peremén. Ez elsőre nem hangzik jól, és amig a kő sarkos addig nem is könnyű feladat, a csészék éle elkezdi lecsiszolnia kiálló részeket, amig ezek el nem kopnak addig a kő nehezen forgatható, néha ki is ugrik a kezünkől.
Nálam is voltak ilyen esetek de minden baleset nélkül haladt a munka tovább.
Ha csiszolóporral csiszolunk akkor 4-5 különböző méretű csészét kell használnunk, minnél finomabb port használunk majd annál kisebb csészéket teszünk a gépre. Ha a koronafúrókkal dolgozunk 2db hasonló átmérőjű de két különböző finomságú kell.
Mindkét megoldás célravezető, a végeredmény ugyanaz, egy sima, lapoktól mentes de még karcos gömb.
A finomitás a porokkal történik, 400-800-1000-se porok kellenek hozzá.
Én épitettem egy kis gépet a finom csiszoláshot, ezen a gépen 2db egyforma méretű acél csésze van, ezek egymáshoz képest szögben álnak és ellenkező irányba forognak. Ez a gép segit a csiszolás egy fázisában, 400-as port használok vele, amig a következő gömböt formázom addig lefinomitja az előzőt.
Ilyen gép kapható a nemzetközi piacon, ezek lehetnek 2-3-4 fejjel szerelve és kapható hozzá gyémánt szemcsés csésze is, ilyenekben készülnek a nagy átmérőjű gömbök. Áruk 2-3000 dollár is lehet!
Amikor végeztünk a finomitó munkával következik a polirozás amihez filcel bélelt csészéket használok.
Ezek a csészék akkor a méretűek, hogy a gömb belefér, egyik a gépen forog a másik a kezemben van egy fa nyél segitségével. A csészékbe ecsettel vizzel kevert polírpor kerül aztán bele a gömb és foroghat a gép. A polirozás 10-20 perc alatt készül el, közben többször kell vizet és polir port is tenni a csészékbe, a gömböt meg kell forgatni benne, hogy minden része egyenletesen fényesedjen.

A munka végén egy minden karctól mentes, tökéletes gömböt kapunk:
Több fotó a gömbökről a weblapomon található.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése